Ako opraviť vypínajúci sa počítač

Jedného škaredého dňa sa mi začal počítač náhodne vypínať. Zobral som svoje celoživotné skúsenosti s PC a pustil som sa do debugovania.

0. Všetko poodpájaj

Hlavne pri problémoch s bootom odporúčam odpojiť všetok nepotrebný hardware a skúsiť zapnúť načisto. Nepomohlo. Prehodím boot z windows 7 ssd na hdd s linuxom. Nepomohlo. Akurát to vydržalo dlhšie hore. Tu ma potešilo len to, že nemusím preinštalovať windows.

1. Postupne skúšame ktorý komponent je zlý

Ram sa skúša najjednoduchšie, nedávno som kupoval väčšie, staré som nestihol predať, vymieňam ale vypína aj s nimi. Zdroj, určite je to zdroj, občas zaiskrí keď sa dotknem vypínača, objednávam nový. Na druhý deň, vymieňam a PC sa znova vypne. To iskrenie bolo asi len káblom…

2. Udržuj paniku

Je to 11 ročné železo určite odišla matičná doska 😮 ;-( začal som hľadať za koľko sa dá zohnať nová (teda stará) a zistil som, že za 80e, ako čože? Za 9 až 11 ročnú dosku? Tak to nie, to si môžem poskladať rovno nový počítač. Čo som ešte neskúsil grafickú kartu, lenže druhú nemám. Naplánujem návštevu u Iva.

3. Zmena prostredia – grafická karta to nie je

U Iva počítač s náhradnou grafickou kartou beží už viac ako 30sekúnd, konečne môžem aspoň pozrieť teploty. Idle teploca CPU je 70°C, googlim kolko majú ostatný s rovnakou i7, majú 45°C Púštam youtube teplota 85°C ale počítač stále ide, asi mu pomohlo prevetranie v aute alebo zistil, že sa vrátil domov?

4. Kupujem nový chladič

Ivo mi dal chladič akurát nepasoval na môj socket:( Na bazosi pýtajú 15e plus pošta, radšej objedávam nový. Pôvodný intel chladič je úplne na dve veci, má malú plochu ktorou sa dotýka CPU, žiadne heatpipe, zle sa čistí lebo je kruhový. Kolegova aj kamoši ma vysmejú, že stále fungujem na pôvodnej paste. Tiež, že som to poriadne nečistil od prachu.

5. Optimalizovanie prúdenia vzduchu v PC skrini

Vzduch má prúdiť spredu dozadu a zospodu hore. Veľmi pekné obrázky sú tu: https://www.howtogeek.com/303078/how-to-manage-your-pcs-fans-for-optimal-airflow-and-cooling/

6. Odteraz som odborník na skladanie počítačov, keby ste potrebovali dajte mi vedieť:D

Napríklad v mimozemskom obchode, ktorý z hĺbky duše a čistej závisti nenávidím ale aj tak tam pravidelne nakupujem, majú teraz výhodné kombo na dosku + AMD procák. Plus ram, plus grafika plus zdroj a pekná skrina = 900e

 

Pred pastovaním a pred čistením od prachu

gygabyte ex58-ud3r lga1366

Po pastovaní a výmene chladiča

Áno prevŕtal som predný panel, sieťku mi darovali pri kúpe chladiča

Montovanie predného ventilátora

Takto vyzerá teraz, po super odvetrávacej úprave. Na thingiverse sa dajú vytlačiť nejaké rámiky na ventilátory.

 

 

 

 

 

 

 

 

jantan Autorom článku je:

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *