Stredová krytka

Chcel som disky na leto, tak som si pozrel rozmery a zistil som, že tam treba pozrieť veľa parametrov, nie iba 16′ 17′ v palcoch a koľko skrutiek drží koleso. Treba tiež pozrieť, šírku disku, rozteč skrutiek a ofset – to je o koľko je posunutý stred kolesa, dnu alebo von. Na koniec a na druhý pokus som kúpil disky, ale bez stredových krytiek a bez skrutiek, čo som nepovažoval za potrebné.

Originál krytky sú určite drahé (zistím cenu 21e no nekup to) a čierne som aj tak nenašiel. Krytky som zmeral, potrebujem 60mm a tak som ich objednal z Číny a myslel som si, že to je vyriešené. Až pri prezúvaní som zistil, že potrebujem aj iné skrutky. Keď prišli krytky tak som zistil, že síce pasujú ale nedržia. Skúsil som ich zapaľovačom po-ohýbať aby lepšie držali ale nepomohlo, lebo majú zle vytvarované držiaky.

Medzi tým som na FB narazil na skupinu „F**k that I’ll just print it!“. Tam som videl, že tiež niekto hľadal, skúšal až nakoniec to vymodeloval a vytlačil.

Tak som našiel značku aj rozmer ale tiež to nepasovalo, trochu to vytŕčalo, tak som hľadal ďalej. Našiel som prázdne bez loga. Tak som som si povedal, že jedno skúsim vytlačiť a zvlášť vytlačím aj logo a to tam nalepím.

Keď som to išiel „lepiť“ tak som si vymeral stred aby to bolo pekne zarovnané. Ako tak pozerám na ten stred, že spravím test či som meral správne, keď hej tak sa krytka bude pekne točiť okolo stredu. A keď už sa to točí tak do stredu môžem dať ložisko aby sa to točilo dlhšie a tichšie. A vznikol stredový disk kde logo alebo iná grafika je vodorovne aj počas jazdy, netočí sa spolu s kolesom.

Tak som sa rozhodol vymodelovať a vytlačiť ďalšie. Pridal som dieru a držiak ložiska z ventilátora. Spravil som aj závažie ako protistranu. Druhý pokus, už mal zvlášť osku aby som vedel logo pripevniť pekne odzadu a potom pripevniť závažie. Pre istotu som osky tlačil viac rozmerov +-0,01mm.

Ďalšie vylepšenia by mohli byť tvarovaná oska aj s podložkami. Alebo rozoberateľné spoje aby sa dala grafika vymeniť za inú. Alebo plastové klzné ložisko, možno by to zvládlo alebo niečo ako račňové ložisko pre efekt, že sa to točí ďalej, keď auto už stojí. Alebo keď už som rozobral ventilátory kvôli ložisku, tak som tam mohol dať aj elektroniku a by to aj svietilo.

Ivo Tančibok Autorom článku je:

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *